
БЕРЕЗЕНЬ — МІСЯЦЬ ПОДОЛАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою.
Цьогоріч він проходить під лозунгом:
ТАК! МИ МОЖЕМО ПОДОЛАТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ: БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, ІНВЕСТУВАТИ, РЕАЛІЗУВАТИ.
Це гасло — заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:
- БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ – оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії;
- ІНВЕСТУВАТИ – забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ;
- РЕАЛІЗУВАТИ – масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід.
Подолання туберкульозу — це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.
В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо.
Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування.
В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.
До того ж протитуберкульозна служба об’єднана з іншими закладами охорони здоров’я.
Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки .
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні» .
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis).
Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.
Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний.
Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Водночас ТБ не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько чверті населення світу мають ТБ-інфекцію (інфіковані мікобактеріями туберкульозу), яка клінічно не проявляється. Водночас за даними Глобального звіту ВООЗ за 2024 рік насправді людей, інфікованих ТБ-інфекцією, ще більше.
Перші два роки після інфікування ризик розвитку активного туберкульозу (ТБ) найвищий і залежить від стану імунної системи людини.
Єдиним на сьогодні ефективним методом знизити ризик прогресування ТБ-інфекції до активної форми ТБ є профілактичне лікування туберкульозу.
Детально про профілактичне лікування туберкульозу йдеться у відеоролику Центру громадського здоровʼя за посиланням.
Хто має високий ризик розвитку активної форми ТБ
Діагностику ТБ-інфекції проводять за допомогою шкірних тестів або тестів вивільнення гамма-інтерферону на основі імуноферментного аналізу. Її рекомендовано проходити людям з високим ризиком прогресування захворювання. До них належать:
- люди, які мали контакт із хворими на туберкульоз з бактеріовиділенням;
- люди, які живуть із ВІЛ;
- пацієнти з силікозом або антрасилікозом;
- люди, яким планується трансплантація органів чи кісткового мозку;
- пацієнти, які перебувають на гемодіалізі, перитоніальному діалізі або отримують терапію інгібіторами фактору некрозу пухлин альфа.
Перед початком профілактичного лікування важливо підтвердити наявність ТБ-інфекції, а також виключити активну форму захворювання. Проте лікування може бути призначене навіть без тестування, якщо є високий ризик інфікування та ймовірність розвитку активної форми туберкульозу із серйозними наслідками.
У чому важливість профілактичного лікування ТБ
Призначення профілактичного лікування має низку переваг, як-от:
- Суттєве зниження ймовірності розвитку активного туберкульозу в людей, які мають тривалий або інтенсивний контакт із людиною, яка хворіє на ТБ з бактеріовиділенням, і тому належать до груп підвищеного ризику інфікування ТБ-інфекцією.
- Вагомий внесок у подолання туберкульозу. Дослідження ВООЗ підтверджують, що профілактичне лікування значно знижує ризик прогресування інфекції в активну форму захворювання, тому воно є важливим елементом у стратегії до подолання туберкульозу на глобальному рівні.
- Зменшення ризиків поширення ТБ під впливом війни. Впровадження профілактичного лікування, особливо серед ключових груп і груп підвищеного ризику розвитку ТБ, знижує ризики неконтрольованого розповсюдження туберкульозу через масове переміщення населення всередині країни та за її межі.
Профілактичне лікування туберкульозу в Україні
Попри виклики та загрози воєнного стану, в Україні створено умови для рівного доступу до усіх новітніх послуг з діагностики ТБ-інфекції та профілактичного лікування туберкульозу. Вони абсолютно безоплатні.
Профілактичне лікування туберкульозу здійснюється згідно з рекомендаціями ВООЗ. Воно полягає у щоденному або щотижневому прийомі пігулок за здебільшого короткими інноваційними курсами від 1 до 3 місяців.
Призначити профілактичне лікування ТБ може не тільки фтизіатр, а й сімейний лікар. Завдяки впровадженню децентралізованої та людино-орієнтованої моделі надання послуг профілактики ТБ людина може продовжувати жити повноцінно — працювати, навчатися, відпочивати — і водночас отримувати профілактичне лікування за місцем проживання.
Понад 80% контактних людей отримують профілактичне лікування
В Україні профілактичне лікування отримують близько 83% людей, які контактували з людьми, які хворіють на туберкульоз. Такий показник наближає нас до цільового індикатора Політичної декларації Наради високого рівня ООН з питань боротьби з туберкульозом, що має на меті до 2027 року охопити профілактичним лікуванням ТБ 90% людей з ТБ-інфекцією, які мають високий ризик прогресування захворювання.